loading...

مجله ما

مجله تفريحي

بازدید : 655
11 زمان : 1399:2

شكي نيست كه اولين لامپ چراغ قله متمدن تلاش انسان براي دستيابي به زندگي بهتر بود. در طي 100 سال گذشته ، نور مصنوعي در سراسر جهان گسترش يافته است و منابع جديدي از نور پديد آمده و جهان فراموش كرده است كه لامپ معروف به لامپ اديسون نه تنها نوري را با خود به همراه آورده ، بلكه نقطه عطفي در تاريخ تمدن بوده است ، كه ما هنوز هم از امروز ترسيم مي كنيم.

تور تاريخي جهان لامپ:
مشخص است كه خورشيد بزرگترين و قديمي ترين چراغ جهان است و وقتي انسان احساس كرد كه روز كافي نيست و وحشي بودن شب را احساس مي كند و به همين دليل است كه انسان از زمان هاي قديم به دنبال يك منبع نور مصنوعي بود كه به وي اجازه مي دهد با وجود تاريكي فعاليت خود را انجام دهد. تا همين اواخر ، همه منابع بر اساس يكي از انواع مشعل ها پايه گذاري شده بودند. حال ، مشعل ها ، شمع ها و لامپ هاي روغني در اكثر كشورهاي جهان عمدتاً ناپديد شده اند و به اصطلاح لامپ جايگزين شده اند. با باتري ها منبع ايمني براي سفرها و پيك نيك ها به دست مي آوريم.

انواع مختلفي از لامپ هاي الكتريكي وجود دارد كه برخي از آنها با حرارت دادن سيم به درجه درخشش ، نور را آزاد مي كنند ، در حالي كه لامپ هاي ديگر هنگام عبور جريان ، از بخار يا گاز توليد مي كنند و بعضي از آنها هنگام عبور برق از ولتاژ بالا توليد مي كنند. دو قطبي
اين مرد با حماسه اي طولاني مبارزه كرده است كه ده ها هزار سال براي فتح تاريكي ادامه داشته است. در ابتدا از آتش به عنوان وسيله اي براي گرمايش و روشنايي استفاده مي شد ، سپس پوسته ها و سنگ هاي توخالي را با روغن يا چربي پر مي كردند ، و اين در عصر سنگ بود و قبل از 4000 سال پيش از ميلاد مسيح حفاري هاي انجام شده در مصر نشان دهنده استفاده از لامپ هاي طلا بود و قبل از 1000 سال قبل از ميلاد مسيح از چه استفاده مي كرد شناخته شده به عنوان لامپ هاي بشقاب باز ، اين توسعه تا زمان استفاده از شمع ، حدود 500 سال قبل از ميلاد ادامه داشت.
در سال 1784 شيميدان سوئيسي Aimee Argand يك لامپ رشته اي لوله اي را اختراع كرد و يك دودكش را نصب كرد تا هوا را به سمت شعله هدايت كند و از اين طريق اثربخشي لامپ روغني مورد استفاده در عصر سنگ را افزايش دهد.در سال 1799 ، پاريس اولين اختراع خود را براي يك لامپ گاز سوز ثبت كرد. 1842 اولين تلاش براي استفاده از لامپ هاي قوس الكتريكي براي روشنايي شهر پاريس ظاهر شد.
در سال 1859 ، نفت در ايالات متحده كشف شد و پس از آن گسترش گسترده اي از به اصطلاح لامپ هاي نفتي صورت گرفت. اولين لامپ رشته اي رشته اي با يك فتيله زغال سنگ در سال 1878 توسط شيميدان جوزف شووان و سپس توسط آمريكايي اديسون ظاهر شد كه لامپ رشته اي رشته اي را با فتيله ساخت. در سال 1902 از لامپ رشته اي رشته اي ساخته شده از فتيله ساخته شده از اسميوم استفاده شد.سپس در سال 1907 از اين گرگ استفاده شد .در سال 1910 اعلام شد كه مي توان اولين لامپ هاي شيشه اي براي تخليه گاز با استفاده از ولتاژ بالا استفاده كرد. استفاده گسترده در MEDA تبليغات و تبليغات.
رشته هاي بعدي در لامپ هاي رشته اي و پر از گاز آرگون بي اثر استفاده مي شود .در سال 1932 اولين لامپ پر بخار كم فشار و لامپ پر از بخار جيوه در نورپردازي خيابان به طور گسترده اي مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1951 از لامپ هاي زنون در استاديوم ها و ميادين عمومي استفاده شد و در سال 1959 لامپ هاي تنگستن با افزودن يد مانند هالوژن در قطب نماي شيشه اي لامپ ظاهر شد و در لامپ هاي اتومبيل بسيار مورد استفاده قرار گرفت.

پدر بزرگتر لامپ:
اكنون به سال 1878 ، اديسون به اميد يافتن لامپ ، در آزمايشگاه خود مشغول به كار شد.در آن زمان خبرهايي رخ داد كه اديسون مي خواست جهان را روشن كند روزنامه ها شروع به انتشار اخبار كردند.نظر او اين بود كه اين فوق بشري است ، اما اديسون به كار خود ادامه داد (40). شبانه روز در منلوپارك كار مي كنند و براي رسيدن به هدفي كه علم معتقدند دستيابي به آن غيرممكن است ، تلاش مي كنيم.
اين تحقيق بر يافتن سيم حرارتي تمركز دارد كه مدت طولاني كار مي كند و مواد معدني را يكي پس از ديگري بيهوده امتحان مي كند و به آزمايشگاهي در (منلوپارك) زنبور عسل تبديل مي شود ، جايي كه حركت و فعاليت. در آوريل 1879 ، آديسون براي خلاص شدن از اكسيژن موجود در هوا با كربن در يك ليوان خلاء آزمايش كرد. اگرچه او از بهترين تخليه ها و تمام فلزات استفاده مي كرد ، اما خود را به دور از هدف دانست .در سال 1879 ، در 21 اكتبر ، آديسون آه تسكين نفس كشيد ، يك قطعه نخ پنبه كاربايزه شده را درون گلدان شيشه اي قرار داد و سپس هوا را خالي كرد. سپس جريان الكتريكي را روشن مي كنم و فتيله را درخشان مي كنم و هر كس نفس خود را نگه داشت و انتظار داشت از اين تجربه سرنوشت پيشينيان خود برخوردار باشد و آنها انتظار دارند كه هر لحظه فتيله بسوزد اما نور همچنان به طور پيوسته مي درخشد. ده دقيقه ، بيست دقيقه ، نيم ساعت ، يك ساعت ... ساعت بعد از ساعت ها و همه از اين نظر شخصي هستند.
پس از گذشت چهل ساعت يا چند دقيقه يا بيشتر ، لامپ به پايان رسيد ، بنابراين اديسون لامپ رشته اي رشته اي را اختراع كرد و استراحت نكرد ، اما اديسون همچنان در تلاش براي اثبات اعتبار لامپ خود در منطقه تجاري در جستجوي بهترين نوع فتيله بود. سرانجام بامبو ژاپني بهترين ماده براي اين منظور بود.
آديسون قبل از بازاريابي لامپ هاي خود شلوغ تر از هميشه شد و به همين دليل مجبور به ساخت نيروگاه ها شد و سپس توانست سرمايه نسيم ، سوئيچ ، ژنراتور ، باتري و فيوز را بسازد.

جامعه و برق:
لامپ چراغ سنگ بناي انقلاب برق بود كه امروز در آن زندگي مي كنيم. آديسون به دنبال ايجاد نيروگاه ها و توزيع آنها در منازل بوده تا از آنها براي روشنايي لامپ خود استفاده شود. جالب توجه اينكه اولين كارخانه در انگليس ساخته شده و به عنوان ايستگاه مركزي هولبورن ويادلت معروف است و در تاريخ 13 ژانويه به طور رسمي افتتاح شد.
در سال 1882 براي تأمين چندين خيابان و ساختمان در نزديكي برق ، نيروگاههاي زيادي ساخته شده است ، همه اينها در تربيت آن بر روي لامپ روشنايي بوده و روند ساخت نيروگاه ها را ادامه داده و موتور اصلي يك لامپ لامپ بلكه عناصر الكترونيكي نبوده است ، و در كشورهاي در حال توسعه تعداد زيادي نيروگاه احداث كرده و شاهد پيشرفت خاورميانه هستيم. در صنعت پيشرفته آلومينيوم و مس ، ماده اصلي توليد كابل هاي برقي محلي براي هر پروژه الكتريكي ضروري است.

با وجود همه پيشرفت در دنياي روشنايي ، لامپ هاي رشته اي لامپ هاي رشته اي هنوز به دليل ارزان بودن و اندازه كوچك هنوز هم اصلي ترين و محبوب ترين منبع نور مصنوعي در علم هستند. لامپ هاي رشته اي فعلي به جاي زغال چوب سرگردان است.
شناخته شده است كه اين لامپ يك بار كار مي كند ولتاژ بين قطب ها انجام مي شود و اين ويژگي در بسياري از لامپ هاي ديگر موجود نيست و بنابراين از اين نوع در بسياري از برنامه هاي معروف ترين نور و صدا استفاده مي شود ، كه در بسياري از مكان هاي گردشگري و كارهاي تئاتر و ساير ويژگي هاي امكان لامپ قابل اشتعال است. بلافاصله پس از خاموش شدن ، نيازي به كندانسور ، معدن يا حلقه خفه كننده نيست.
يكي از معايب اين لامپ ، وابستگي آن به گرم كردن رشته براي به دست آوردن نور است و بنابراين مقدار زيادي انرژي الكتريكي را براي گرم كردن صرف مي كنيد و فقط 10٪ از اين انرژي را براي توليد نور استفاده مي كنيد و بنابراين لامپ هاي رشته اي از همه نوع لامپ ها اقتصادي تر هستند. مكاني كه در آن استفاده مي شود و در نتيجه باعث افزايش گرما در آداپتورها مي شود و در اين حالت بايد به لامپ هاي فلورسنت لوله متوسل شويد.
در همين راستا ، كشورها به منظور صرفه جويي در بيش از نيمي از انرژي مصرفي در روشنايي به دنبال ترويج اين نوع لامپ ها هستند. دانشمندان به دنبال ساختن يك لامپ جديد ، مزاياي لامپ رشته اي را دارند و از بسياري از معايب آن رنج نمي برند ، يك لامپ تنگستن-هالوژن. اين لامپ بسيار كارآمد است و طول عمر بيشتري دارد (حدود 2000 ساعت كار).

بازدید : 715
11 زمان : 1399:2

اين يكي از جديدترين اختراعات دنياي فناوري مدرن است و به كشف اسرار زمين از فضاي گسترده كمك مي كند. اين روش بر اساس اندازه گيري بازتاب پرتوهاي الكترومغناطيسي به عقب ، از منابع طبيعي دفن شده در اعماق يا پراكنده در سطح زمين يا با اندازه گيري تابش ساطع شده توسط اين منابع است. همچنين با استفاده از اين روش ها مي توان منابع طبيعي را رصد كرد و نقص يا ثروت را مشاهده كرد. از بين بردن گياه و همچنين حركت شن و ماسه ، خشك شدن اجسام آب و سوراخ هاي عميق در آب قابل كنترل است.
تعاريف مختلفي از اصطلاح سنجش از دور وجود دارد كه همه آنها حول مفهوم اصلي جمع آوري اطلاعات و داده ها از فاصله (فاصله) مي چرخند. يكي از اين تعاريف ، تعريف جيمز كمپبل است كه علم سنجش از دور را به عنوان علم استخراج اطلاعات و داده هاي سطح زمين و اجسام آب با استفاده از تصويري كه از بالا گرفته شده است ، با ثبت اشعه الكترومغناطيسي منعكس شده يا ساطع شده از سطح زمين تعريف مي كند. تعداد كمي از دانشمندان نياز به استفاده از تصاوير هوايي از فضاي ديجيتالي و تصويري را پيش بيني كردند ، براي رويدادهاي زير ابزاري براي مطالعه ابعاد سطح زمين و احتمال مشاهده مشاهدات جوي در اختيار بشر قرار خواهد داد. اين امر به پيشرفت فن آوري در سيستم هاي ضبط و پردازش داده ها و حمل و نقل هوايي مرتبط بوده است. در ابتدا برنامه ها محدود بودند ، فقط با مشاهده ي بصري ، و سيستم هاي هوايي هنگام كشف پردازنده هاي تصوير نوري ، بر اساس وجود برخي تركيبات شيميايي حساس به نور ، از اهميت زيادي برخوردار شدند.
سنجش از دور با دانستن اينكه چه اشياء بدون تماس مستقيم جسمي يا شيميايي با اين اشياء ارتباط برقرار مي كنند وجود دارد يكي از مهمترين و مهمترين كاربردهاي فعلي در حال حاضر تصاوير فضايي است كه توسط ماهواره ها يا تصاوير هوايي با استفاده از هواپيما گرفته شده است. درمان ويژه براي اهداف متعدد از جمله:
زمين شناسي: كشف روغن ، آب ، مواد معدني ، فلزات ، گسل ها و پيگيري تحريفات زمين شناسي.وجود بيماري ها در گياهان و آگاهي از گونه هاي گياهي در يك منطقه خاص.يخچالهاي طبيعي: پيگيري حركت يخچالهاي طبيعي و ذوب شدن.

تاريخچه مختصر سنجش از دور
هواپيماي سنجش از راه دور Lockheed TR-1.تعريف سنجش از دور: تعاريف مختلفي از سنجش از دور وجود دارد كه همه آنها حول مفهوم اصلي جمع آوري اطلاعات و داده ها از فاصله (فاصله) مي چرخند. تعريف سنجش از دور ، دانش استخراج اطلاعات و داده ها بر روي سطح زمين و اجسام آب با استفاده از تصويري است كه از بالا گرفته شده است ، با ضبط اشعه الكترومغناطيسي منعكس شده يا ساطع شده از سطح زمين. اين يك تكنيك براي به دست آوردن داده هاي زميني و هوايي بدون تماس مستقيم بين دستگاه ضبط و جسم يا پديده مورد بررسي است. اين علم به دست آوردن اطلاعات از راه دور از طريق سنجش از دور ، يعني استفاده از دستگاه هاي تصويربرداري يا رادار و نظريه ها براي درك ضبط ها يا منعكس شده در دستگاه هاي ضبط و ارتباط آنها با پديده مورد بررسي يا پرسشنامه است. سنجش از دور با توسعه روش هاي تصويربرداري و اندازه گيري و استفاده از فناوري براي تحليل و تفسير پديده ها براي به دست آوردن اطلاعات مفيد در ارتباط است.
اولين تكنيك سنجش از دور تصويربرداري از هواپيما بود و پس از ايجاد ماهواره ها به تصويربرداري از فضا تبديل شد ، سپس تصويربرداري از رادار. تشعشع الكترومغناطيسي در سنجش از دور استفاده مي شود ، وقتي اين انرژي روي يك جسم فرو مي رود ، با آن تعامل مي يابد ، بخشي از آن جذب مي شود و بخش ديگري منعكس مي شود. انرژي منعكس شده براي كشف يا زير سوال بردن بدن استفاده مي شود و توسط سنسورهاي از راه دور دريافت مي شود. گاهي اوقات بدن با توجه به خواص و دماي آن منبع تابش الكترومغناطيسي است.

تابش الكترومغناطيسيتشعشع الكترومغناطيسي را مي توان به عنوان انرژي با طول موج از سرعتهاي مختلف كه با سرعت نور حركت مي كند (300000 كيلومتر در ثانيه) تعريف كرد. برخي از آن پرتوهاي الكترومغناطيسي رنگ ، برخي سبز ، برخي قرمز ، برخي نارنجي ، برخي زرد را بسته به فركانس موج مشاهده مي كنيم. اما نور بخشي از پرتوهاي الكترومغناطيسي با طول موج بين 400 نانومتر تا 750 نانومتر است. اما تابش الكترومغناطيسي بسته به طول موج آن بيش از حد است. امواج پرتوي الكترومغناطيسي با توجه به طول آنها به گروههاي مختلفي تقسيم مي شوند كه از پرتوهاي بسيار كوتاه گرفته تا امواج طولاني مانند راديو و تلويزيون تشكيل مي شوند .اين باند بخش خاصي از طيف الكترومغناطيسي است كه ممكن است گسترده يا باريك باشد از جمله باند واسطه اي به نام باند نور. قابل مشاهده است
توجه داشته باشيد كه واحد اندازه گيري طول موج هاي مرئي و مادون قرمز اغلب ميكرومتر و گاه نانومتر است ، جايي كه 1 ميلي متر = 1000 ومتر m ، و 1 ومتر m = 1000 نانومتر است.
عكس هاي هوايي و تصاوير ماهواره اي را ضبط كنيدعكس هواييابزار ضبط عكس هوايي يك دوربين استاندارد با لنز است كه نور منعكس شده را براي پيش بيني آن بر روي يك فيلم حساس به نور جمع مي كند.تصوير توليد شده توسط آن عكسي است بنام Aerial Photo.
فضاي بصرييك دستگاه ضبط تصوير ماهواره اي يك وانت حساس به انرژي الكترومغناطيسي است و تصوير توليد شده يك ركورد ديجيتالي از انرژي ضبط شده به نام تصوير فضايي است. از دستگاه هاي ديگر مي توان در فناوري تصويربرداري هوايي و بصري فضا استفاده كرد:
سخت افزار فيزيكي رايانه.ارتباط بي سيمنرم افزار ويژه عملكرد نرم افزار را در GIS اما در تماس مداوم با بيننده فضايي انجام مي دهدعكس هاي هواييبسته به زاويه محور نوري دوربين از خط عمودي ، دو نوع تصوير هوايي وجود دارد:
1) عكسهاي هوا عموديتصاوير گرفته شده در اينجا محور نوري دوربين تا حد ممكن به صورت عمودي بر روي زمين است. عكس هوايي نمي تواند كاملاً عمودي باشد و اگر چنين باشد ، يك تصادف است ، بنابراين ، تصويري با شيب كمتر از 3 درجه عمودي است. از تصاوير هوايي عمودي مي توان براي توليد نقشه استفاده كرد.
2) عكسهاي هواي غيرقانونياينها تصاويري است كه هنگام محور نوري دوربين گرفته مي شود و معمولاً براي تفسير تصاوير استفاده مي شود زيرا آنها مساحت كف بزرگتري را نسبت به همتايان عمودي خود در نظر مي گيرند (وقتي ابعاد تصوير ثابت است ، ارتفاع پرواز و فاصله كانوني منظره ياب) از برخي جزييات قابل مشاهده است كه ممكن است در تصاوير هوايي عمودي ظاهر نشود. به عنوان مثال چرخ دستي هاي زير درختان. اين تصاوير با شيب بيش از 3 درجه در توليد نقشه ها استفاده نمي شوند. عكس هاي هوايي شيب دار به دو نوع تقسيم مي شوند:
(الف) عكسهاي هوايي در مقياس بزرگتصاوير گرفته شده هنگام محور نوري دوربين بيش از حد مستعد تصويربرداري است به طوري كه عكس هوايي بخشي از افق را شامل مي شود.
ب) عكسهاي هوايي با تمايل كمتصاوير گرفته شده هنگام محور نوري دوربين از عمودي بيش از (3) درجه كج مي شوند اما افق تصوير هوايي را نشان نمي دهند.
علائم عكسهاي هوايي
سيرا نوادا توپوگرافي.عكس هاي هوايي ، كه مي تواند براي بررسي هاي هوايي مورد استفاده قرار گيرد ، مجموعه اي از نشانه ها را نشان مي دهد. اين نشانگرها براي شناسايي خود تصوير از يك سو ضروري هستند و براي استنباط مقياس و براي تفسير تصوير از سوي ديگر ضروري هستند. اين علائم شامل موارد زير است:
شماره عكس: شناخت مكان از عكس نسبت به تصاوير همسايه آسان است.Flight Line Number: اين موقعيت مكاني را براي هواپيمايي ارائه مي دهد.شماره دوربين: دانستن نوع اعوجاج لنز و كاليبراسيون دوربين در هنگام مثلث هوايي ضروري است.تاريخ قرار گرفتن در معرض: معمولاً در تصوير اول هر پرواز ظاهر مي شود.Time of Exposure: زمان تسخير را به صورت ساعت ، دقيقه و ثانيه نشان مي دهد تا بتوانيد تجزيه و تحليل سايه ها را تسهيل كرده و از زمان بين هر شات براي تعيين سرعت هواپيما مطلع شويد.Flying Height: ارتفاع پرواز با فاصله كانوني لنزها براي استنباط مقياس تصوير استفاده مي شود.فاصله كانوني: براي محاسبه مقياس تصوير از ارتفاع پرواز استفاده مي شود.حباب: براي تعيين شيب هواپيما هنگام عكس گرفتن لازم است ، اگرچه اندازه گيري دقيق آن در نزديكترين نيم درجه انجام نمي شود.علائم معتبر: آنها يا در گوشه و كنار و يا در كنار تصاوير هوايي ظاهر مي شوند و براي تعيين محل اصلي تصوير (نقطه اصلي) استفاده مي شوند.موسسه تصويربرداري يا موسسه: جايي كه اين مخفف نام موسسه اي را كه تصويربرداري كرده است نشان مي دهد.

منبع : چراغ سنسوردار از شركت كي ام سي

برچسب ها سنسور ,

تعداد صفحات : 0

درباره ما
آمار سایت
 • کل مطالب : 2
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 17
 • بازدید امروز : 16
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 47
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 92
 • بازدید ماه : 534
 • بازدید سال : 3754
 • بازدید کلی : 17446
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی